Nasi absolwenci
Patrycja Wlaź – nasza absolwentka, o której pisaliśmy wcześniej podarowała nam kilka swoich obrazów. Można je oglądnąć w naszej galerii absolwenta.
Bardzo dziękujemy Patrycji.
Śledzimy sukcesy naszego absolwenta Mateusza – młodego, bardzo uzdolnionego koszykarza. Obecnie – Kadra Polski U15 rocznik 2001
Dowiedzieliśmy się, że nasz absolwent (2003/2004) Daniel, uczeń XXX Liceum w Krakowie klasa taneczno – teatralna, to również tancerz w KRAKOWSKIM TEATRZE VARIETE
Napisała do nas
Nazywam się Dominika Michna. Jestem absolwentką Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Łańcucie. Aktualnie uczę się w VII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie w klasie o profilu teatralno – lingwistycznym. Moja przygoda z Muzyką rozpoczęła się, gdy uczestniczyłam w zajęciach muzycznych organizowanych w przedszkolu. Od lat jestem laureatką powiatowych oraz wojewódzkich konkursów wokalnych. Śpiewałam w rzeszowskich zespołach INNI oraz Audioties. Pracuję nad własnym projektem muzycznym, który mam nadzieję zrealizować w przyszłości. Dedykuję ten utwór wszystkim paniom wychowawczyniom, które pielęgnowały moją miłość do muzyki i sztuki.
Śledzimy sukcesy naszych absolwentek: Jagody Pilawy i Izabeli Litwin
tańczących w zespole ISKIERKA
Wspomnienie absolwentki naszego przedszkola a obecnie koleżanki z pracy
„Swoją edukację rozpoczęłam w „zerówce”. Zajęcia odbywały się wtedy w sali katechetycznej przy kościele farnym. Moje wychowawczynie, a teraz koleżanki z pracy, starały się bardzo, by przygotować nas do podjęcia nauki w szkole. Myślę, że udało im się to w 100%. Po maturze skończyłam studia magisterskie na kierunku filologia angielska oraz studia podyplomowe z zakresu wychowania przedszkolnego i tym sposobem powiększyłam grono pedagogiczne w łańcuckich przedszkolach.
Z łezką w oku wspominam beztroskie zabawy, koślawe litery, dukanie przy nauce czytania. Pamiętam krótkie wierszyki, piosenki, a obrazki przeze mnie namalowane w tamtym czasie wciąż leżą w szufladzie. Pamiętam, że czasami nie chciałam iść na zajęcia, bo trzeba było rano wstać, a popołudniu nie chciałam stamtąd wychodzić, bo tak dobrze się bawiłam z moimi koleżankami i kolegami, których często do tej pory spotykam na ulicach.”
Maryla
(Przedruk ze strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie)
AKTUALNOŚCI
2016-01-14
OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA I PRAC RĘCZNYCH PATRYCJI WLAŹ, UCZENNICY Publicznego Gimnazjum NR 1 W ŁAŃCUCIE
Dnia 12 stycznia 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy obrazów i prac ręcznych Patrycji Wlaź. Prezentacja została zorganizowana przez Małgorzatę Sońską, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie oraz Adama Hoły, dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie. W spotkaniu wzięli udział licznie przybyli goście: rodzina i przyjaciele młodej artystki, jak również Halina Ciąpała, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie oraz poprzedni i obecni nauczyciele Patrycji. Swoją obecnością wystawę zaszczycili również pracownicy i wychowankowie łańcuckiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego CARITAS z Wysokiej, Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Przyjaciół Młodzieży Specjalnej Troski z Białobrzegów, jak również nauczyciele i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie.
Patrycja Wlaź, autorka prezentowanych prac, obecnie uczęszcza do 3. klasy Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie. Jest to oddział integracyjny. Zajęcia z Patrycją, jako osobą niepełnosprawną intelektualnie, są dla nauczycieli sprawujących nad nią pieczę nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale także szczególnym codziennym kontaktem z dziewczyną wrażliwą, pogodną, otwartą na otoczenie i sympatyczną. Patrycja bardzo dobrze funkcjonuje w szkolnej społeczności. Jest zaradna i pracowita. Choć napotyka na rozmaite trudności w wyrażaniu swoich emocji, przeżyć, marzeń, radzi sobie z tym doskonale, bo uwielbia tworzyć. Maluje z rozmachem, najchętniej wybierając tempery, pastele i akryle. Symetryczne lub centralne kompozycje przedstawia, sięgając do nieraz zaskakujących, kontrastowych zestawień kolorystycznych. Posługuje się żółciami, zieleniami, całą gamą niebieskości. Jej świat przenika ciepło, pełno w nim trzymających się za ręce, uśmiechniętych ludzi. Przedstawienia te wiele mówią o Patrycji i jej potrzebie więzi z najbliższym otoczeniem. Te radosne postacie z jej obrazów to najczęściej mama, tato, brat, gimnazjalni przyjaciele, pracownicy szkoły. Tworzenie na dowolny temat umożliwia Patrycji swobodne wypowiedzenie się, rękodzieło zaś wymaga większej dokładności i precyzji. Także i w tej dziedzinie radzi sobie wyśmienicie, o czym świadczą zaprezentowane na wystawie dzieła z bibuły, filcu, masy solnej i papierowej oraz innych materiałów.
Słowa powitania, skierowane do uczestników spotkania, wygłosiła Małgorzata Sońska, dyrektor biblioteki. Miłym akcentem było wystąpienie chóru i grupki aktorów przygotowanych przez Barbarę Hoły i Agnieszkę Koszteyn. Młodzież gimnazjalna przedstawiła sylwetkę swojej koleżanki oraz zaprezentowała montaż muzyczno-teatralny. Wywołał on spontaniczną reakcję najmłodszej widowni, która dołączyła do śpiewu, a także tańcem i klaskaniem dołączyła do zabawy. Patrycja Wlaź wystąpiła z chórem jako solistka.
Po części artystycznej Adam Hoły wyraził uznanie i wdzięczność dyrekcji oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie, której Patrycja jest absolwentką. Podkreślił, że ich doświadczenie w pracy z dziećmi z deficytami i niepełnosprawnością intelektualną jest niezwykle cenne dla pracowników gimnazjum. Przedstawił również Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łańcucie, jako placówkę oświatową posiadającą status szkoły integracyjnej, tym samym dysponującą wykwalifikowaną kadrą.
Następnie organizatorzy wystawy razem z Patrycją Wlaź dokonali jej oficjalnego otwarcia. Patrycja otrzymała kwiaty i upominki książkowe, czym była bardzo przejęta.
W tym miejscu głos zabrał Paweł Wlaź, tato uzdolnionej plastycznie artystki. W ważnych i poruszających słowach docenił pracę dyrektorów, nauczycieli i wszystkich osób zajmujących się córką w jej obu dotychczasowych szkołach.
Po obejrzeniu wystawy i złożeniu pamiątkowych wpisów do bibliotecznej kroniki na dzieci oraz podopiecznych przybyłych z wymienionych placówek czekała miła niespodzianka- poczęstunek przygotowany przez gospodarzy spotkania.
Gościnne progi Miejskiej Biblioteki Publicznej stały się po raz kolejny miejscem nie tylko umożliwiającym kontakt ze sztuką, ale, co niezwykle cenne, przestrzenią autentycznej radości, wymiany myśli i wrażeń, a nade wszystko wspólnego przeżywania i przebywania razem. Przyczyniły się do szerzenia słusznej idei integracji i czerpania od siebie nawzajem.
Agnieszka Koszteyn
Sukces naszej wychowanki – Klaudii Kochman
Żródło: http://www.mdk-lancut.pl/
WERNISAŻ WYSTAWY KLAUDII KOCHMAN
W dniu 11 grudnia br o godz.17-ej w Świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie w Domu Strażaka na Przedmieściu miało miejsce otwarcie wystawy prac rysunku i malarstwa Klaudii Kochman. Wystawy takie wpisały się już na dobre u nas w kalendarz wydarzeń i ta była kolejnym. 15-letnia Klaudia, niepełnosprawna, bardzo pracowita, twórcza i utalentowana, pokazała liczne prace z ostatnich 3 lat swego życia. Wernisaż zgromadził tłum rodziny, znajomych, przyjaciół, nauczycieli, lekarzy młodej artystki, w ten sposób Ją wspierając i podziwiając.
Imprezę uświetnił występ Moniki Paluch, uczennicy Szkoły Muzycznej II stopnia w Łańcucie w klasie fortepianu dr Jarosława Pelca oraz wokalistki Anny Paluch, we wzruszającej interpretacji znanych utworów muzycznych. Artyści – artystom i artyści – nam widzom sprawili, że doznaliśmy w ten wieczór niezapomnianych wrażeń.
Wystawę prac Klaudii Kochman można obejrzeć w najbliższym tygodniu w godzinach pracy Świetlicy tj.16-20. Zapraszamy.
Zofia Fołta
MDK Łańcut