Jak wybrać prezent dla dziecka?

Spacerując pomiędzy sklepowymi półkami gęsto pokrytymi kolorowymi obiektami marzeń naszych dzieci – lalkami, miśkami, klockami i autkami – możemy poczuć się lekko oszołomieni,  a wybranie odpowiedniej zabawki dla pociechy może okazać się kłopotliwe. Choć sam zakup nie jest niczym trudnym – wystarczy sięgnąć po pierwszą z brzegu, zdać się na pomoc sprzedawcy, ulec reklamie lub poprosić o wybór naszego przedszkolaka, o tyle świadomość, że nie wszystkie zabawki są dobre dla dzieci – jest przyczyną dylematów. Zatem jaka zabawka jest dobra dla małego dziecka? Czym się należy kierować, by nasz wybór był mądry i trafny? Na co zwrócić uwagę?

Dobierz do wieku dziecka

Zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze – te, które są przeznaczone dla dzieci ponad trzyletnich (na metce lub opakowaniu znajdziesz przekreślony znaczek „0–3”), mogą posiadać drobne elementy, które młodszy maluch może połknąć. Po drugie kupowanie zabawek na wyrost zniechęci dziecko do zabawy (w końcu, co to za frajda, gdy celuje się klockiem w otwór i nigdy nie można w niego trafić!). Maluch wtedy szybko się nudzi albo dostanie ataku histerii. A jeśli takich zabawek na wyrost ma więcej, może też przestać wierzyć we własne możliwości.

Sprawdź czy jest bezpieczna

Dlatego zanim kupisz zabawkę, sprawdź, czy jest na niej znak CE – świadczy o tym, że zabawka jest wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, a więc bez użycia np. toksycznych materiałów. Poza tym wypróbuj zabawkę i oceń, czy nie gra za głośno i czy maluch podczas zabawy niechcący nie zrobi sobie nią krzywdy.

Dokładnie obejrzyj

Bez względu na to, czy to lalka, klocki, czy piłka, wszystkie zabawki dla maluszka powinny być przede wszystkim solidne. Dzieci biorą je przecież do buzi, gryzą, zrzucają na podłogę, siadają na nich i testują na różne – czasem bardzo wymyślne – sposoby. Zabawka musi to wszystko wytrzymać. Nic nie ma prawa się urwać, ułamać ani odczepić. Dopiero produkt przeznaczony dla dziecka powyżej trzeciego roku życia może być bardziej skomplikowany i mieć drobne części. Zwróć także uwagę na wykończenie zabawki. Nie może mieć ona ostrych krawędzi, zadziorków, źle odlanych kawałków, słabo trzymających szwów, zwisających nitek, niedoróbek, źle ukształtowanych fragmentów. No i powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Najlepiej, gdy można ją całą umyć, wyprać w ręku lub pralce albo wyczyścić w inny sposób.

Wybieraj bardzo różne

Rodzice często poszukują zabawek jak najbardziej rozwijających, interaktywnych. Przez to czasem zapominają o tych najprostszych: zwykłych klockach, kolorowych kubeczkach, piłce.  A takie zabawki także doskonale stymulują rozwój dziecka. Tym bardziej, że da się je wykorzystywać na wiele sposobów: z klocków można zbudować wieżę, ale mogą one także być autkami, torem przeszkód, da się nimi stukać o podłogę albo… zrobić z nich pyszną zupkę w plastikowym garnku. Dzięki takim zabawom doskonale rozwijają się dziecięca wyobraźnia i kreatywność. Warto, zatem kupować malcowi różnorodne zabawki: masz wtedy gwarancję, że smyk rozwija się wszechstronnie.

Na zakończenie warto podkreślić, że nawet najpiękniejsza, najdroższa i najwspanialsza zabawka nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicami, rodziną i rówieśnikami – wspólnych zabaw, rozmów czy spacerów na świeżym powietrzu.

Pamiętajmy, że czas poświęcony naszym pociechom jest bezcenny i nie można go kupić ani też niczym zastąpić.