Bezpieczne ferie

Bezpieczne ferie – czas radości

Bez względu na wiek, czekają na nie wszyscy.

I  przedszkolaki i dzieci ze szkół! Zimowe ferie, to dla dzieci czas wolny, wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie, ale to też wspaniała okazja do spędzania wolnego czasu poza domem, jak również na terenach oddalonych od miejsca zamieszkania.

Jak więc zorganizować im czas, by ferie nie ograniczały się wyłącznie do oglądania telewizji i grania w gry komputerowe?

Pamiętajmy, żeby podczas ferii dać dzieciom trochę więcej swobody. Przygotujmy kilka atrakcji, ale pamiętajmy również o czasie wolnym. Ferie to czas, który warto wykorzystać także na wspólne bycie razem. Wyjścia na lodowisko, na basen. Jeśli maluch nie potrafi jeździć na łyżwach czy pływać zawsze możesz go wtajemniczyć w ten świetny sport.

To świetny dodatek do ferii zimowych z dzieckiem. W natłoku codziennej gonitwy, treningów, języków obcych, tańców i całego wachlarza zajęć popołudniowych brak czasu na zwyczajne złapanie oddechu. Może warto wykorzystać ten czas na to, aby rodzice odrobinę zwolnili tempo i po prostu poleniuchować ze swoimi pociechami. Czytanie bajek jest doskonałym sposobem na nabranie sił, wyciszenie i odrobinę relaksu dla maluszka, a także budowanie relacji. To też idealny czas, by wspólnie bawić się przy najrozmaitszych grach planszowych, ale też gotować ulubione bądź też nowe, nieznane dotąd potrawy. Z kolei, jeżeli pogoda za oknem sprzyja wyjściu na zewnątrz, przyjemność sprawią długie, wspólne spacery. Beztroski czas podczas ferii, zabawy, wyjazdy często usypiają naszą czujność, a rzeczą priorytetową jest, by zachować bezpieczeństwo. Warto, by dzieci wiedziały, jak zadbać o bezpieczeństwo.

Uczulmy nasze pociechy, aby pamiętały o kilku ważnych zasadach.

• Jesteśmy bezpieczni tylko w towarzystwie osób dorosłych.
  • Nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych.
  • Podczas zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami.
  • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
  • Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach- lodowisko. Pod żadnym pozorem nie wchodzimy na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem. Na łyżwach można jeździć tylko na lodowisku.
  • Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
  • Nie organizujmy kuligów- w formie zaczepiania sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl, ciągnik, quad).
  • Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze. Pamiętajmy o elementach odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
  • Bądźmy widoczni na drodze.
  • Należy wracać do domu przed zapadnięciem zmroku.

Najważniejsza podczas przerwy zimowej jest dobra zabawa i brak nudy, nieważne – czy na zimowisku, czy na zajęciach artystycznych, czy po prostu w domu z mamą i tatą.

Pamiętać należy przede wszystkim, aby były to bezpieczne ferie zimowe.
Jeśli spełnimy te warunki, będzie to z pewnością niezapomniany czas.